Jak rozliczyć VAT przy przemieszczaniu towarów w ramach UE
Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.151.2023.1.RD).
Wnioskodawcą jest fińskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które zajmuje się produkcją i sprzedażą samochodów ciężarowych. Spółka nie jest w Polsce zarejestrowana do celów VAT. W ramach swojej działalności wnioskodawca planuje m.in. kupować ramy samochodów ciężarowych (tj. podwozi) z innych krajów UE i następnie przewozić je do Finlandii. Następnie wnioskodawca (samodzielnie lub poprzez podwykonawcę) będzie montować części i materiały potrzebne do nadbudowy podwozia i gotową ciężarówkę sprzedawać klientom końcowym w Finlandii. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdzie dane nadwozie nie będzie dostępne w Finlandii, a będzie dostępne w innych krajach UE np. w Polsce. W takiej sytuacji wnioskodawca przetransportuje podwozie z Finlandii do podwykonawcy z Polski (przy czym wnioskodawca pozostanie właścicielem podwozia przez cały czas prac), a podwykonawca samodzielnie kupi specjalne nadwozie i potrzebne części oraz materiały i zainstaluje je na podwoziu, tak aby przybrało formę prawie gotowej ciężarówki specjalistycznej. Po wykonanych pracach wnioskodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta